Najlepsze polskie wina - oczami konsumenta - Korek od Wina - blog o winie

17.06.2019

Najlepsze polskie wina - oczami konsumentaJuż od sześciu lat w Poznaniu, wraz z początkiem lata organizowane jest wydarzenie, które przyciąga winomanów z całej Polski. To Festiwal Polskiego Wina organizowany przez SPOT. Wyobraźcie więc sobie moją zasmuconą minę, gdy zorientowałam się, że data tegorocznego spotkania pokrywa się z zaplanowanym od dawna urlopowym wyjazdem. Jak zatem to możliwe, że macie przed sobą relację z tej imprezy?

Winnica Jakubów

Dzisiejszy tekst jest tekstem na wskroś wyjątkowym. Po raz pierwszy w historii bloga napisała go dla Was moja znajoma - Alicja Marcinek. Ala kocha podróże i jest miłośniczką wina. Lubi eksperymenty i wyzwania, także te związane z winem. Wiedziałam, że wybiera się do SPOTu na popołudniową, otwartą degustację i poprosiłam ją o kilka słów komentarza. Dlaczego? W żywo toczącej się dyskusji o polskich winach, wśród opinii wybitnych krytyków i najlepszych sommelierów, nadal brak bardzo ważnego głosu - głosu konsumenta. 

Które polskie wina są w oczach konsumenta najlepsze? 

Sprawdźcie co napisała Alicja!

Cieszy mnie, że w Polsce powstaje coraz więcej świetnych win. Jestem zapaloną podróżniczką, w czasie wyjazdów staram się odwiedzać winnice i piję lokalne wina, więc ogromną radość sprawia mi możliwość porównania ich z tymi produkowanymi w Polsce. 

Z przyjemnością wzięłam udział w tegorocznym Festiwalu Polskich Win. W tym roku SPOT zgromadził aż 24 winiarzy, którzy zaprezentowali ponad 100 win, więc było co degustować! 


Tuż po ogłoszeniu wyników większość obecnych ruszyła w kierunku stoiska Winnicy Turnau. Nic dziwnego - w końcu zdobyli aż 6 nagród! Ja postanowiłam zacząć od winnicy Płochockich i różowego Vinifi, które zdobyło Brązowy Korek. Mimo intensywnej woni truskawek, malin i poziomek, wino mnie nie urzekło. Zdecydowanie bardziej przypadł mi do gustu ich biały Valmus. Kieliszek aż buchał aromatem świeżych kwiatów (szczególnie bzu) i białych owoców. Do tego umiarkowana kwasowość, trochę ziół i oczami wyobraźni jestem daleko stąd, jedząc owoce morza, do których te wino byłby dobrym połączeniem.

Valmus winnica płochockich

Latem, w winach białych szukam przyjemności. Owoców, delikatnej kwasowości i orzeźwienia w upalny wieczór na balkonie. Win, które swym aromatem sprawiają, że nie mogę oderwać nosa od kieliszka. 

W SPOTcie moje serce i nos skradły 4 wina. Wspomniany już Valmus z Winnicy Płochockich, Hibernal z Winnicy Jakubów oraz Riesling i Hibernal z Winnicy Turnau. 


Hibernal z Winnicy Jakubów (znalazł się w finale w kategorii Wina Specjalne) był dla mnie idealny do wąchania. Dużo w nim owocu, przede wszystkim jabłek i gruszek. Aromaty zmieniały się z każdym zakręceniem kieliszka. W ustach znów owocowo, trochę słodyczy i zrównoważonej kwasowości. Mój faworyt na nadchodzące wakacje.

Winnica Jakubów Hibernal

Po degustacji win od innych producentów, przyszedł czas i na Winnicę Turnau, którego aż dwa wina okazały się moimi hitami. Świeżo butelkowany (na przełomie maja i czerwca) Riesling 2018 zdobył Złoty Korek! Nie dziwi mnie to - przyjemny zapach brzoskwiń, balans słodyczy i kwasowości. Orzeźwiające wino na gorące dni. W porównaniu z rocznikiem 2017 wino jest słodsze i przez 8 miesięcy dojrzewało w dębowych beczkach.

Winnica Turnau

I na koniec mój ulubieniec - Hibernal 2017, również z Winnicy Turnau. Wino półwytrawne (w przeciwieństwie do poprzednich roczników, które były robione na półsłodko - przyp. red.), w nosie znów intensywna owocowość z ziołowymi nutami. Jak dla mnie, w ustach świetny balans słodyczy i kwasowości, aczkolwiek słodszy niż riesling. Przywodzi na myśl lato, ciepłe wieczory lub piknik z przyjaciółmi. Myślę, że w te wakacje będzie często gościł w moim kieliszku!

- Alicja Marcinek


→ Winnice obecne na otwartej degustacji: 

Winnice Wzgórz Trzebnickich, Winnica Jakubów, Winnica Miłosz, Winnica Moderna, Winnica Płochockich, Dwór Sanna, Winnica Spotkaniówka, Winnica Wieliczka, Winnica Turnau, Winnica Skarpa Dobrska, Destylarnia Drake, Serowarnia Capri, Winnica Kojder, Winnica Gostchorze, Winnica Equus. 

⬥ Oficjalne wyniki konkursu Polskie Kroki 2019 ⬥ 

(wina wybrane przez profesjonalne jury spośród 160 próbek z ponad 50 winnic):

→ Wina musujące: 

Złoty Korek: Dwór Sanna Johanniter 2016

→ Wina białe:

Złoty Korek: Turnau Riesling 2018
Srebrny Korek: Silesian Souvignier Gris 2018
Brązowy Korek: Turnau Hibernal 2018

(W finale znaleźli się ponadto:
Anna de Croy Gronaowe Białe 2016
Turnau Chardonnay 2018
Rymanów Johanniter 2018)

→ Wina Różowe:

Złoty Korek: Turnau Rose 2017
Srebrny Korek: Słońce i Wiatr Rose 2018
Brązowy Korek: Płochoccy Vinifi 2018

(Ponadto w finale znaleźli się:
Jadwiga Rondo Rose 2018
Golesz Rose 2018
Wielkopolska Regent Rose 2018)

→ Wina czerwone:

Złoty Korek: Płochoccy Pinot Noir 2016
Srebrny Korek: Turnau Pinot Noir 2016
Brązowy Korek: Jaworek Pino-Re 2017

(Ponadto w finale znaleźli się:
Dolna Wisła Pinot Noir 2018
Julia Monarch 2017
Trojan Regent 2018)

→ Wina słodkie:

Złoty Korek: Turnau Lodowe 2017
Srebrny Korek: Turnau Szlachetny Zbiór 2017
Brązowy Korek: Jakubów Solaris 2018

(Ponadto w finale znaleźli się:
Kojder Solaris BA 2018
Ingrid Solaris 2018
Turnau Johanniter 2018)

→ Wina specjalne:

Złoty Korek: Saganum Riesling/Johanniter 2017
Srebrny Korek: Silesian Roter Riesling 2018
Brązowy Korek: Dwór Sanna Młody Pomarańcz 2018

(Ponadto w finale znaleźli się:
Jakubów Hibernal 2018
Żelazny Roter Riesling 2018
Wino Spod Ślęży Gewurztraminer 2017)


Relacje z degustacji w ramach Festiwalu Win Polskich w SPOTcie w latach poprzednich:Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

-->