Ośli szczep w praktyce, czyli SuSu Susumaniello - Korek od Wina - blog o winie

21.05.2019

Ośli szczep w praktyce, czyli SuSu Susumaniello

Cantine Risveglio to włoski producent z Brindisi w Apulii. Od początku powstania w 1958 roku, skupia się przede wszystkim na negroamaro i primitivo, które są głównym "koniem pociągowym" i stanowią zasadniczą część portfolio. Nic dziwnego - szczepy te rozsławiły Apulię na cały świat, dzięki nim region mocno wpisał się w świadomość konsumentów.


Cantine Risveglio SuSu

Jednakże Risveglio na szczęście pochyla się też nad mniej popularnymi, endemicznymi odmianami. Rzadko można spotkać wino w całości wyprodukowane z prawie nieznanego w Polsce susumaniello. To ciekawy szczep, któremu poświęciłam osobny artykuł (Susumaniello - odmiana o oślej naturze). 

Susu, będące zarówno nazwą wina jak i pieszczotliwym określeniem szczepu, to przedsięwzięcie mające na celu popularyzację gatunku, który prawie wyginął. Cieszy mnie, że w czasach gdy primitivo praktycznie sprzedaje się same, producent zadał sobie trud pokazania mniej znanej twarzy Apulii. Myślę, że było warto!

Cantine Risveglio SuSu

Cantine Risveglio SuSu Susumaniello 2016


To moje kolejne udane podejście do tego wina, próbowałam je już kilkukrotnie. Ma głęboki, intensywny kolor z purpurowymi refleksami. W nosie i ustach dominują dojrzałe, ciemne owoce - głównie leśne jagody i słodkie śliwki węgierki. Owoce uzupełnia wyraźna czekolada i nuta laski wanilii. Finisz wina jest delikatnie likierowy, przywodzący na myśl koktajlową wiśnię. Miękko i "pluszowo" - wino ma niski poziom kwasowości i brak wyraźnej taniny.  Jest lżejsze, bardziej zwiewnie niż typowe primitivo i łatwiejsze w piciu od negroamaro. Bardzo urocze w swojej pijalności.

Cantine Risveglio SuSu

Masz dość primitivo?


SuSu będzie świetną alternatywą dla wszystkich znudzonych primitivo. Styl podobny - jest gładko i aksamitnie, a jednak trochę mniej nużąco i przysadziście. Jeżeli lubisz słoneczne wina z południa Włoch, z pewnością pokochasz susumaniello od Risveglio. 

Importer: MineWine
Cena: 65zł


Cantine Risveglio SuSu

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

-->