Jak Amerykanie w Europie wino degustowali - Korek od Wina - blog o winie

06.05.2018

Jak Amerykanie w Europie wino degustowali

Ta historia wydarzyła się naprawdę. Opowiedział mi ją mój serdeczny kolega, który usłyszał ją od swojego serdecznego kolegi, któremu przekazała ją jego serdeczna koleżanka, której się historia owa przydarzyła. Koleżanka pracuje w malutkiej rodzinnej winnicy i tego dnia oddelegowana została by przyjąć gości w posiadłości i poprowadzić dla nich degustację. Wybór był nieprzypadkowy - najpłynniej bowiem porozumiewała się po angielsku, a zapowiadani goście przybyć mieli aż zza oceanu.

 

Tak, tak - znowu będziemy się podśmiewać z biednych Jankesów. 

 

Najpierw jednak na degustacji zjawiła się inna grupa entuzjastów wina. Entuzjazm u entuzjastów siłą rzeczy musiał być duży. Gdy więc spotkanie rozentuzjazmowanych entuzjastów niebezpiecznie się przedłużało, owa koleżanka zaczęła żywić obawę, że goście z Ameryki będą zmuszeni czekać pod drzwiami. Na szczęście, rzutem na taśmę - udało się! Gdy jeden ogonek odwiedzających wychodził, w tym samym czasie drugi ogonek ochoczo kierował się ku sali degustacyjnej.

źródło: strona www Domaine Viticole Häremillen


Można by, w ślad za amerykańskimi gośćmi, krzyknąć: perfect timing! 


Tyle, że nie byłaby to prawda. Zabrakło dosłownie kilku minut. Tylu akurat, które potrzebne były na doniesienie czystego, wypolerowanego na błysk szkła. Pić wino bez kieliszków jest wszak mało elegancko, nieprawdaż? Cóż było zrobić, koleżanka usadziła wygodnie amerykańskich gości i przepraszając, poprosiła o chwilę cierpliwości, bo musi skoczyć po szkło. I, że zaraz wraca, a oni niech w tym czasie delektują się niezwykłym klimatem zmodernizowanego starego młyna, specjalnie zaadaptowanego właśnie do celów degustacyjnych.

No i Jankesi się delektowali.  źródło: strona www Domaine Viticole Häremillen

Delektowali się z oddaniem i zaangażowaniem, co dziewczyna od razu odnotowała, jak ponownie stanęła na progu salki. Długo nie musiała się zastanawiać nad ogólnym rozluźnieniem, bo jak się tylko pojawiła, to od razu zaczepił ją jeden z Amerykanów. Ten najbardziej odważny oraz najwidoczniej najbardziej już rozweselony. I rzecze tak: "Bardzo dobre macie tutaj te winka. Myśmy już wszystko spróbowali". Ona oczy w słup, no bo jak? Kiedy? Jakim sposobem?! Na to on jej mówi, że jak to jak? Z tych tutaj, o - czarnych designerskich karafek próbowali. 

 

CZARNYCH KARAFEK! 

 

Tych kilku czarnych karafek, co to były porozstawianie w równych odstępach na środku stołu. Serdeczna koleżanka kolegi mojego kolegi o mało nie zemdlała. Nogi jak z waty. Podchodzi do spluwaczek upewnić się, że przesłyszeć się musiała, że to wydarzyć się nie mogło, by oni pili tę bogatą zawartość spluwaczek po poprzedniej grupie. Wypili. WYŻŁOPALI WSZYSTKO. Tak Amerykanie w Europie wino degustowali.

Designarskie spluwaczki - czyli sposób na degustacyjną katastrofę / spluwaczka SCHOTT ZWIESEL


Dzięki uprzejmości kolegi mojego kolegi i ja miałam okazję wypić wino z tej winnicy. Na szczęście nie z "czarnych karafek", a tradycyjnie - z przywiezionej w prezencie butelki Pinot Gris Mertert Herrenberg Grand Premier Cru 2016 od Domaine Viticole Häremillen.


To mała - 15 hektarowa winnica znad Mozeli, lecz nie tej niemieckiej, a luksemburskiej. Wino dumnie nosi na kontretykiecie: AOP Moselle Luxembourgeoise. I jest doskonałym przykładem wyśmienitego Pinot Gris. 


Wszystko tu się zgadza - balans pomiędzy słodyczą i kwasowością, doskonale wkomponowany alkohol, którego przecież nie jest tak mało (13%). Wino jest bardzo delikatne i gładkie. Nuty białych kwiatów oraz kwitnących drzew owocowych uzupełniają aromaty dojrzałych owoców egzotycznych - na czele z ociekającą sokiem brzoskwinią i morelą. Degustując w ciemno - obstawiałabym Alzację. I to tę w naprawdę dobrym wydaniu.  Oj, nie dziwi mnie zachwyt amerykańskich gości. Nawet pite ze spluwaczki musiało smakować wybornie...

2 komentarze:

  1. Gdy zaczynałam czytać ten artykuł, nie spodziewałam się takiego obrotu sprawy ;-) Jestem pod wrażeniem ;-)

    OdpowiedzUsuń
  2. Transoceaniczna kultura jak widać rozbija się o spluwaczki :))))

    OdpowiedzUsuń

-->