Gdzie w Polsce beaujolais nouveau kocha się najmocniej? - Korek od Wina - blog o winie

22.11.2016

Gdzie w Polsce beaujolais nouveau kocha się najmocniej?

 To dzieje się każdego roku. Zawsze w trzeci czwartek listopada. Nowy rocznik beaujolais nouveau pojawia się na sklepowych półkach. Wyskakuje jak dżin z lampy. Jeszcze dzień wcześniej go nie ma, a teraz spójrz- już trzymasz go w ręku! 

  Z roku na rok obserwuję jak w Polsce wzrasta zainteresowanie i moda na młode bożole. I coraz bardziej nurtuję mnie jedno pytanie- gdzie w Polsce beaujolais nouveau kocha się najmocniej? 

A gdyby w końcu to sprawdzić?  Z fusów wróżyć nie będę. W dobie internetu mamy możliwości pozyskania i analizy setki informacji. Postanowiłam to wykorzystać! Wszystkie dane dotyczą okresu od 15.11.2016 roku do 22.11.2016 roku. Równo tydzień czasu, którego środek, nieprzypadkowo, stanowi wielkie święto bożola. 

Jak kształtowało się zainteresowanie tym tematem w skali kraju? Przedstawia to wykres:

  
  Mogę z niego odczytać jak często, podczas wspomnianego tygodnia, ludzie w Polsce wyszukiwali w Google hasło "beaujolais nouveau" oraz "bożole"

 Pierwsze (oryginalna pisownia) oznaczone jest kolorem niebieskim, drugie (spolszczenie)- czerwonym. Przy czym wartość 100 nie oznacza liczby wyszukań, a najwyższą popularność hasła w danym okresie (wartość 50 będzie zatem oznaczać popularność dwukrotnie niższą).  

  Bez niespodzianek- oba hasła cieszyły się najwyższym zainteresowaniem dokładnie 17.11, czyli w trzeci czwartek listopada. Rosło ono nieznacznie mniej więcej od 16 listopada i skończyło się gwałtownie już cztery dni później. 

Bożolem w Polsce interesujemy się więc intensywnie, lecz krótko... 


...i tylko przy okazji jego marketingowego święta. Smutne? Raczej życiowe...

  To co cieszy, to dwukrotnie częstsze wyszukiwanie hasła w jego francuskiej formie. Polacy znają poprawną pisownię i nie zawahają się jej użyć! ;) Dla mnie to bardzo pozytywne zjawisko- w oryginalnym zapisie wyraz jest przecież o wiele trudniejszy od spolszczenia. Żebyście widzieli jak sama często robię w nim literówki! Aż świerzbi, by też z francuska napisać: Polacy, chapeau bas!

  A jak sprawa beaujolais nouveau będzie wyglądać z podziałem na województwa? W którym z nich kocha się je najmocniej? Odpowiedź da poniższa mapa.

  
 Duże zaciekawienie tematem beaujolais nouveau odnotowano na Pomorzu i Dolnym Śląsku. W środku stawki ulokowała się Wielkopolska- co mnie osobiście rozczarowuje. Bardziej głodni wiedzy od Wielkopolan okazali się mieszkańcy Łódzkiego, czy Śląskiego. Jednakże beaujolais nouveau był hitem przede wszystkim wśród mieszkańców Mazowsza

Tak, to tam gdzie Warszawa. Przypadek? Nie sądzę... 


  Co smuci? Sporo "białych plam" na mapie. Można wysnuć daleko idący wniosek, że wino nie interesuje mieszkańców województw pozbawionych dużych metropolii i powszechnie uznawanych za biedniejsze. Do tego niechlubnego grona należy m.in.: warmińsko-mazurskie, podlaskie, podkarpackie, czy lubuskie. Czyżby w tych regionach wino (nawet takie jak beaujolais nouveau) ciągle uważane było za towar luksusowy? Tę kwestię pozastawiam już w sferze dywagacji.

  Skoro beaujolais nouveau rozpala ciekawość na Mazowszu, to czy furorę zrobi tam także swojskie, spolszczone "bożole"? Zdrowy rozsądek podpowiadałby, że tak...

A, guzik!


 Bożole największym "wzięciem" w wyszukiwarkach Googla cieszyło się w zachodniopomorskim i na Śląsku! Obrazuje to mapa poniżej: Co dała mi ta zabawa ze statystyką? Morał jest krótki i każdemu znany: 

bożole beaujolais nierówne, a wina najmocniej kocha się w Warszawie! ;)

4 komentarze:

 1. Nie wpadłabym za nic w świecie, żeby szukać tego wina po polskim odpowiedniku :D. Jak to w ogóle wygląda ;). Śmiesznie :D.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak to bywa z tymi spolszczeniami, że zazwyczaj wyglądają zabawnie. chyba, że wejdą do użytku codziennego i się człowiek przyzwyczai ;)

   Usuń
 2. Na Warmii i Mazurach Bożolejka pojawiła się dopiero wczoraj (22.11.2016), na Podlasiu też (z wyjątkiem miasta Białystok, tam jest prężne Auchan). Trudno szukać czegoś, co jest 200 km stąd. Pozdrawiam Koala

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szkoda, że z lekkim opóźnieniem- najważniejsze jednak, że dotarło! Pozdrawiam Cię serdecznie Koalo.

   Usuń

-->