Château Ponchemin Bordeaux Cuvée Emma & Alexia 2012 [Lidl] - Korek od Wina - blog o winie

24.10.2016

Château Ponchemin Bordeaux Cuvée Emma & Alexia 2012 [Lidl]

  Bordeaux i jego wina kojarzą nawet Ci, którzy alkoholu nie pijają. To stamtąd pochodzą jedne z najdroższych butelek świata- Petrusy, Lafity i inne gwiazdy. A na myśl o nich świeci się oko każdego Winomana. Nie bez powodu UNESCO wpisało (leżący praktycznie w centrum regionu) okręg Saint-Emilion na Listę Światowego Dziedzictwa. Bordeaux jest słowem- wytrychem. Często nadużywanym.


 Hektolitry tanich bordosów zalały półki marketów. Duża część z nich nie jest ani smaczna, ani pijalna. 


Czy można znaleźć dobre Bordeaux za przyzwoitą cenę? 


  Rękawicę podjął Lidl i wprowadził 6 października do swoich sklepów nową kolekcję win francuskich. Jedną z zaprezentowanych przez dyskont butelek było bordoskie Château Ponchemin Cuvée Emma & Alexia z 2012 roku.

 To Bordeaux konkursowe. Przypominają o tym nalepione na butelkę medale. I jak na wino konkursowe- w pełni typowe. 


 Cuvée Emma & Alexia ma głęboki czerwony kolor, na obwódce przechodzący już w delikatne ceglaste odcienie. Na ściankach kieliszka widać łzy. 

 W nosie pierwsze skrzypce grają intensywne owoce. Wyczułam bardzo dojrzałą wiśnię, ciemne, leśne owoce. Jest też sporo cynamonu, garbowanej skóry, przypraw, czyli bukietu typowego dla dojrzewania w beczce.

 Usta odpowiadają nosowi. Jest tu ten sam bardzo dojrzały owoc, jest i beczka. Tanina okazała się gładka i słodkawa. Kwasowość przy pierwszym łyku wydawała mi się żywsza. Potem, niestety, gdzieś umknęła. Plusem jest to, że wino nie sprawia wrażenia za ciężkiego. Człowiek nie męczy się przy piciu. 


Fani Bordeaux powinni być zadowoleni- za 23zł dostaną typowego przedstawiciela tego regionu. 


 Bez uniesień i kontemplacji, za to z dobrym stosunkiem ceny do jakości. Dla wszystkich tych, którzy w wytrawności obawiają się wysokiego poziomu kwasowości i goryczki. Bezpieczne wino.


importer: Lidl
cena: 22,99zł

2 komentarze:

  1. Ostatnio mam ochotę na czerwone wino :) Z ciekawości je spróbuję. Może przypadnie mi do gustu :)

    OdpowiedzUsuń

-->