Riesling masterclass - Korek od Wina - blog o winie

06.06.2015

Riesling masterclass

 Można narzekać, że w Warszawie organizuje się więcej degustacji. Można też tego faktu stolicy zazdrościć. Ale można także wziąć sprawy w swoje ręce i takowe degustacje urządzać samemu- w dowolnej formie, ale zawsze w wytrawnym gronie.


I na szczęście w Poznaniu właśnie tak się dzieje.   Od dawna prężnie działa tu Klub Sommelierów Poznańskich, o którym pisałam już wcześniej przy okazji Mistrzostw Sommelierów Polski Zachodniej. Grupka prawdziwych pasjonatów spotyka się mniej lub bardziej regularnie by poszerzać swoje winne horyzonty.

  Gdy inni w niedzielę 24 maja śledzili telewizyjne wieczory wyborcze lub świętowali Zielone Świątki część poznańskich Winomaniaków spotkała się w WINO+  by zrobić konkretną powtórkę z regionów Niemiec i sprawdzić jak wpisuje się w nie iście królewski szczep - riesling.

  Całe spotkanie moderował Kuba Małecki, wielki miłośnik tego szczepu i twórca bloga winetasting.pl. Degustowaliśmy w ciemno 16 butelek od różnych importerów i z najróżniejszych stron Niemiec.

 Przede wszystkim zależało nam na wyłapaniu różnic pomiędzy danymi regionami i typowymi dla nich stylami rieslinga oraz zróżnicowanie win od producentów z jednego obszaru. Po raz kolejny przekonać się można było, że konkretny rocznik także ma nie małe znacznie.

 Ta ostatnia kwestia dała najbardziej o sobie znać podczas próbowania mozelskiego, wytrawnego rieslinga od Haarta (import: FOODWINE). W kieliszkach porównywaliśmy w ciemno rocznik 2014 z 2013.


 Okazały się diametralnie różne. To nie była tylko kwestia wyłapania niuansów.

  Można byłoby się pokusić o stwierdzenie, że nie tylko są od różnych producentów, ale także z odmiennych regionów.  Młodsze, w zestawieniu ze starszym rocznikiem, na pewno było świeższe, bardzo rześkie i ciągle trochę zamknięte w nosie. Zupełnie jakby ciągle czekało by ujawnić te aromaty, które w roczniku 2013 już się "panoszyły". Niby to podstawowe wersje rielsinga , ale uwierzcie- o takiej podstawie jaką ma Haart, marzy niejeden producent.

  Pozostaliśmy na terenie Mozeli próbując jeszcze Bremmer Calmont z 2013 r. od Weingut Franzen (import: Jung & Lecker). Przepyszne wino, produkowane z gron pochodzących z najbardziej stromej parceli w Europie. Bagatela- 68 stopni nachylenia! Robi wrażenie, co?


  Cały czas degustując w ciemno przenieśliśmy się do Hesji Nadreńskiej. I tu analogicznie próbowaliśmy dwóch roczników (również 2013 i 2014) od tego samego producenta- Weingut Gunderloch (import: FOODWINE).

  Wówczas jeszcze nie wiedzieliśmy z rieslingiem jakiego regionu  mamy do czynienia, ale rozbieżności pomiędzy powyższym, a wcześniejszą Mozelą są jak najbardziej do wyłapania. Przede wszystkim Hesja Nadreńska to region cieplejszy od Mozeli i o wiele lepiej osłonięty przed masami zimnego powietrza.


 I w winach to czuć. 

  W przypadku Gunderlocha odmienność pomiędzy dwoma rocznikami nie była tak znaczna jak przy Haarcie. Potwierdza to tylko regułę, że nad Mozelą- bardziej jak gdzie indziej, cechy wina zależą od konkretnego rocznika. 

  Z etykiet pochodzących z Hesji Nadreńskiej były również dwa wina od Weingut Geil (importer: Fiesta del Vino)- owocowy podstawowy  riesling i bardziej harmonijny, ułożony Bechtheimer -S-, oba z 2013 roku. Degustując bez wglądu w etykiety nie zgadlibyście, że to ten sam producent i nawet ten sam rocznik!

  Porównaniom nie było końca. Z Hesji Nadreńskiej zmierzyły się też także Als wär's ein Stück von mir i Nierstein 2013 od Gunderlocha (import: FOODWINE) oraz  Qvinterra 2013 od Kühling- Gillot (import: Jung & Lecker). Ta pierwsza etykieta znaczy tyle co


"tak jakby to był kawałek mnie"


i stanowi autorski projekt młodego winiarza, który powoli aczkolwiek nieubłaganie przejmuje z rąk rodziców stery nad winnicą. Ta butelka to jego filozofia i manifest zarazem- przy produkcji, między innymi, wykorzystano wyłącznie naturalne drożdże (spontaniczna fermentacja).

  I w przypadku Kühling- Gillot podstawowe wino jakim była Qvinterra okazało się tak dobre, że mogłoby z łatwością przebić analogiczne etykiety niejednego producenta z regionu. No cóż- sława zobowiązuje, a Kühling- Gillot zaliczany jest do jednego z najznakomitszych graczy w Hesji.  Nierstein jest o tyle ważne, że podłoże dla tamtejszej winorośli stanowią czerwone łupki, ale nie tylko dlatego uznawana jest ona za jedną z najlepszych siedlisk w regionie. Pochodząca stamtąd butelka to już kawał wina, które posiada fajna strukturę, harmonię i elegancję.  Palatynat reprezentował Dr Bürklin- Wolf (import: Mielżyński) ze swoim Ruppertsbergerem (2013). Region ten stanowi swoiste przedłużenie wspomnianej Hesji Nadreńskiej i jest jednym z cieplejszych regionów Niemiec. Gleba na południu jest bardziej żyzna i cięższa, z dominacją iłłów i tam właśnie leży Ruppertsberg. Charakter tego terroir oddaje wino, które wytworzone zostało w sposób biodynamiczny. Jest intensywne i aromatyczne, miękkie i delikatne, nie tracąc nic ze świeżości rieslinga.

  Z Hesją graniczy również Nahe- dość mały i niezbyt znany region. W stosunku do bardziej sławnych sąsiadów ceny są tam konkurencyjne i nawet jeśli dotyczą najlepszych etykiet- nie przyprawiają o zawał serca. Warto stamtąd spróbować win od Dönnhoffa (import: FOODWINE). Jego Tonschiefer 2014 jest niezwykle mineralny, ale nie powinno to dziwić bo nazwa ta oznacza nic innego jak łupek.I łupkiem te wino smakuje!

  Porównywaliśmy do powyższego riesling Charm od Breuera (import: Mielżyński) z Rheingau. To producent i wino, które cieszy się wśród wielu polskich Winomaniaków niezłą estymą. I nie ma co się dziwić... Wszystko w tej butelce ładnie leży i jest skrojone na miarę. Trochę owocu, trochę kwiatu i trochę mineralności. A na deser wpadły jeszcze dwa mozelskie kabinetty! Jeden od Weingut Meierer i Grafenber od Haarta...


Palce lizać!
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

-->