Karl Lagerfeld od win - Korek od Wina - blog o winie

27.11.2014

Karl Lagerfeld od win

  Masz swój ulubiony rodzaj wina, masz jego ulubiony styl? Czyż nie chciałbyś by było tego rodzaju butelek więcej, i więcej i by inni też ich pragnęli? Ba! Mrzonki, dobrze o tym wiesz. Istnieje jednakże taka osoba, dla której to codzienność, chleb powszedni. Osoba, która nie musi rozumieć winiarza i jego win, bo to go próbuje się zrozumieć...  Parker i jego nos od lat dyktują co nam się będzie podobać. A podobać nam się będzie szalenie, bo przecież podoba się i jemu. Parker w świecie wina jest tym, kim Karl Lagerfeld w świecie mody- miłościwie panującym władcą, którego wielbią i słuchają tłumy. Potem zaś, zaślepieni wizjonerstwem nieomylnego idola, wykupują na pniu docenione przez niego wina. Popyt wystrzela w górę równocześnie z ceną, zahaczając czasami aż o stratosferę.

  Winiarze (a jak!) zwietrzyli w tym swoją życiową szansę. Wielu z nich porzuciło swoje ideały, swoje wyobrażenia na temat wina, na rzecz tych zgodnych z parkerowskimi. Ułożono na to już nawet zgrabne określenie "parkeryzacji"- winiarz nie robi win, które są mu najbliższe, bo ważniejsze by były najbliższe Robertowi P. Czyli: po pierwsze- beczka, po drugie- beczka, a po trzecie, niespodzianka!- beczka. Oczywiście mocarny owoc też jest w cenie.


Robert Parker i parkeryzacja wina
No i robili pode mnie, czy nie? / źródło: timesofmalta.com

  Co począć z tym fantem? Czy warto psioczyć , robić burzę w szklance wody? Nie ma co pomstować na Parkera. Co chłop poradzi, że jedno smakuje mu bardziej, a inne mniej? Czy może lepiej odżegnywać od czci i wiary sprzedajnych winogrodników, którzy chcieliby zarobić? W końcu każdy orze jak może. Ideały ideałami, a żyć trzeba.

  Ponarzekam, oburzę się na jawną dyskryminację tych wspaniałych win o innym charakterze, a wieczorem do kolacji otworzę butelkę czerwieni. Oczywiście wybrałam tę, która ma minimum 90 punktów od Roberta. No wiecie... taki duży wybór, dylematy i trudno się zdecydować, a przecież muszę mieć pewność, że będzie dobra- goście dziś przychodzą!

9 komentarzy:

 1. Polecam wizytę w Biedronce. Tam dziś stoi coś co ma 90 punktów od Parkera. Kolejki nie widziałem a cena 24,99 wydaje sie być okazyjna

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W tej cenie w Owadach nie ma takiego wina.

   Usuń
  2. Jest, nazywa się TW Alceno 12 meses DO Jumilla i jest dostępne od dziś czyli od 27.11.
   Ktoś tu nie jest na bieżąco :)

   Usuń
  3. Bylem wczoraj w Owadzie i tego wina nie bylo.Maja nowa gazetke i w niej tez tego wina nie ma.Zakupilem natomiast wloski Lupi reali w nowym roczniku 2013,nowosc Torre Bracina Nerro d;Avolla 2013 i australijska nowosc Sailing cab-shi markowana przez brytyjski koncern HARDYS .pozdrawiam

   Usuń
  4. W nowej gazetce to wino jest, nawet jest na okładce

   Usuń
  5. Z tego wynika ze maja dwie gazetki.W mojej na okladce jest finlandia 12 letni ballantimes i wino Torre Bracina .Gazetka nazywa sie rozgrzej sie na swieta. pozdrawiam

   Usuń
  6. Taka gazetka ?
   http://zapodaj.net/06037dd0c32c9.jpg.html

   Usuń
  7. Tylko finlandia jest na swoim miejscu reszta jest inna,z tego wynika ze Owad wydal rozne gazetki w zaleznosci od regionu naszej wspanialej Ojczyzny.

   Usuń
 2. Trafny komentarz. Z podobnych powodów w wielu sklepach jest dużo młodego, kwaśnego i cierpkiego Bordeaux i mało dobrych win z mniej znanych regionów.

  OdpowiedzUsuń

-->